اخبار برگزیده :

خدمات الکترونیکی


بخش های مختلف مرکز

تبلیغات

آمار سایت

  • :: افراد آنلاین : 1 نفر
  • :: بازدید امروز : 117 نفر
  • :: بازدید دیروز : 587 نفر
  • :: کل بازدیدها : 3909917 نفر

فن بازار منطقه ای استان مرکزی

مقدمه

 امروزه اهمیت تعامل فعال صنعت و دانشگاه برای تجاری سازی یافته های پژوهشی و در راستای تامین نیازهای علمی و فناوری کشور و کاهش وابستگی به خارج بر کسی پوشیده نیست. یکی از سازوکارهای اصلی این مهم، ایجاد فضای مناسب کسب و کارهای فناورانه و بازار عرضه و تقاضای فناوری است.

بر این اساس و با توجه به تکالیف مندرج در بند «د» ماده ۱۷ برنامه پنجم توسعه در خصوص «حمایت دولت از ایجاد و توسعه بورس ایده و بازار فناوری»، فن بازار ملی ایران به عنوان مرجع اطلاعات فناوری کشور، ایجاد و مدیریت بازار فناوری در کشور را ماموریت اصلی خود قرار داده است.

بخشهای مختلف فن بازار ملی ایران

 فن بازار ملی ایران  مشتمل بر سه بخش مجازی، فیزیکی و پشتیبان است. بخش مجازی شامل ابزارهای رسانه ای است که وظیفه اطلاع رسانی در مورد فناوریهای  تولید شده در کشور و یا نیازهای فناورانه کشور را بر عهده دارد. بانک اطلاعات فناوری (وب سایت)، نمایشگاه مجازی محصولات دارای فناوری پیشرفته (لوح فشرده)، توسعه شبکه فن بازار ملی با استفاده از ایجاد شبکه فن بازارهای منطقه ای و تخصصی، نشستهای تبادل فناوری و شبکه بین المللی، ابزارهای مهم اطلاع رسانی فن بازار به شمار می روند. بخش پشتیبان نیز مشتمل بر شبکه همکاران داخلی و خارجی فن بازار است.

فن بازارهای منطقه ای

شبکه فن بازارهای منطقه ای در راستای تسریع و تسهیل مبادلات فناوری در ابعاد منطقه ای و ملی راه اندازی شده است.

فن بازارهای منطقه ای مراکزی هستند که مشترکاً توسط فن بازار ملی ایران و نهادهای مرتبط با فناوری در استانها و یا مناطق کشور ایجاد می شوند. وظیفه این فن بازارها، مدیریت و جمع آوری اطلاعات مرتبط با دستاوردها و نیازهای فناوری منطقه، با هدف تعریف همکاری از طریق اشتراک این اطلاعات در سطح منطقه و با سایر مناطق کشور است. در واقع، فن بازارهای منطقه ای به صورت متمرکز در یک منطقه خاص فعالیت دارند و دارای ارتباط ساختاری و در قالب شبکه با فن بازار ملی هستند. دسترسی به این فن بازارها از طریق درگاه فن بازار ملی ایران و یا تارنمای استان مربوطه قابل دسترسی و مشاهده می باشد.

فن بازارهای منطقه ای در حقیقت، اطلاعات کلیه شرکتها، موسسات و بنگاههای دانش بنیان منطقه خود را پوشش می دهند. ملاک محدوده جغرافیائی، تقسیم بندی کشوری است که از سوی وزارت کشور تدوین شده و جزو حیطه ماموریت استانداری استان مورد نظر است.

فن بازار منطقه ای استان مرکزی با محوریت شرکت شهرکهای صنعتی استان مرکزی و بر اساس تفاهم نامه منعقده بین سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران و پارک فناوری پردیس از ابتدای پائیز ۱۳۹۲  فعالیت خود را در سطح استان مرکزی به عنوان اولین فن بازار منطقه ای کشور ذیل تفاهم نامه فوق آغاز نمود.

معرفی برنامه های اصلی فن بازار منطقه ای استان مرکزی

۱– توسعه پایگاه جامع اطلاعات فناوری منطقه ای

پایگاه جامع اطلاعات فناوری استان مرکزی از طریق سامانه اینترنتی فن بازار منطقه ای به آدرس http://Arak.techmart.ir قابل دسترسی است. اطلاعات موجود در سامانه فن بازار منطقه ای در یک نگاه عبارتند از:

اطلاعات توانمندیهای منطقه در حوزه فناوری از طریق بانکهای اطلاعاتی مشتمل بر

-پیشنهاد فناوری

دانشگاهها، مراکز پژوهشی یا شرکتهایی که تمایل به فروش فناوریهای خود دارند می توانند با مراجعه به سایت و تکمیل فرمهای مربوط به عرضه فناوری، این اطلاعات را در دسترس عموم قرار داده و زمینه را برای همکاری متقابل آماده نمایند. به عبارت دیگر این بانک، مشتمل بر اطلاعات فناوریهای تولیدی دانشگاهها، پژوهشگاهها، افراد و شرکتهای دانش بنیان است.

-تقاضاهای فناوری

این بانک اطلاعاتی در حقیقت پاسخی به نیازهای دسته دوم مخاطبین فن بازار محسوب می گردد. در این قسمت واحدهای صنعتی، شرکتها و یا مراکزی که به فناوری خاصی نیاز دارند، تقاضای خود را با استفاده از فرم تقاضای فناوری مطرح می نمایند تا مراکز علمی کشور در قالب پروژه های تحقیقاتی به رفع آنها بپردازند. این بخش علاوه بر مرتفع نمودن نیاز متقاضیان، در جهت دهی به فعالیت واحدهای تحقیق و توسعه و اطلاع رسانی در مورد نیازهای تحقیقاتی، مثمرثمر می باشد.

-محصولات و تجهیزات دارای فناوری برتر

این بانک دربردارنده اطلاعات مربوط به محصولات دارای فناوری پیشرفته ای می باشد که فرآیند طراحی و تولید آنها تماماً در داخل کشور صورت گرفته باشد.

-خدمات فناوری

در این بانک، اطلاعات مربوط به مراکز ارائه دهنده خدمات فناوری پرکاربرد وجود دارد. به عنوان مثال، می توان به مشاوره های مالی، بازاریابی و حقوقی اشاره نمود. همچنین لابراتورها و آزمایشگاههای تخصصی در این بخش قرار می گیرند.

-متخصصین و خبرگان صنعتی و مشاورین

در این بانک، اطلاعات مربوط به افرادی که به عنوان متخصص در حوزه کاری خود امکان ارائه مشاوره دارند، به همراه سوابق کاری و اطلاعات تماس آنها درج شده است. سایر بانکها و اطلاعات شامل بانک اطلاعات خبرگان صنعتی، بانک اطلاعات محصولات صنعتی تولید داخل، بانک اطلاعات شرکتهای خدماتی در حوزه فناوری، خدمات آموزشی و مشاوره ای، اخبار، مقالات و … نیز از طریق این سایت در دسترس عموم قرار دارد.

۲- لوح فشرد‌‌ه محصولات با فناوری برتر کشور (نمایشگاه مجازی)

این لوح فشرده که انتشار آن به صورت دو سالانه است، شامل اطلاعات مربوط به محصولات دارای فناوری برتر کشور است. در این نمایشگاه مجازی، محصولاتی که فرآیند تحقیق و توسعه و تولید آنها در داخل کشور انجام شده است، به همراه تصویر و اطلاعات کامل محصول و مشخصات سازنده، با نمایش گرافیکی عالی و قابلیت جستجوی پیشرفته به زبانهای زنده دنیا معرفی شده اند.

۳- شبکه بین المللی همکاران فن بازار

یکی از فرصتهای موجود در زمینه خرید و فروش و نیز بازاریابی دستاوردهای داخلی به خصوص در حوزه فناوریهای پیشرفته، همکاری با مراکز بین المللی فعال در زمینه علم و فناوری در قالب شبکه همکاران است. فن بازار علاوه بر گسترش این شبکه در کشورهای مختلف از جمله چین، روسیه، اوکراین، بلاروس، کره جنوبی، آفریقای جنوبی، هند وکشورهای عضو D8، استفاده از ظرفیت و توان ایرانیان مقیم خارج از کشور و ایجاد شبکه بین المللی انتقال فناوری TTEN و تورها و نمایشگاههای تخصصی فناوری را نیز در دستور کار خود قرار داده است.

۴- مرکز خدمات تخصصی فناوری

وظیفه این بخش ارائه مشاوره، شبکه سازی و هدایت مراحل مختلف تجاری سازی طرحهای فناورانه است.

این خدمات عبارتند از:

-خدمات مربوط به سرمایه گذاری مشترک به منظور تامین سرمایه لازم جهت تجاری نمودن یافته های پژوهشی

-خدمات مربوط به تامین مالی طرحهایی که دارای توجیه اقتصادی و فنی بوده و نیاز به تسهیلات مالی دارند

-مشاوره حقوقی در زمینه مالکیت فکری، ثبت اختراع و پتنت و عقد قراردادها

-خدمات تهیه طرح توجیهی، طرح کسب و کار و مشاوره اقتصادی

-مشاوره در زمینه صادرات و سرمایه گذاری خارجی

-خدمات مربوط به  تعریف و همکاریهای تکنولوژیک در سطح داخل و خارج از کشور

-خدمات کنترل پروژه، نظارت و ارزیابی فنی و تخصصی

-طراحی و برگزاری دوره های آموزشی تخصصی

۵- نشستهای تبادل فناوری

بسترسازی برای توسعه فناوریهای نوین از طریق توسعه همکاریهای فناوری با کشورهای خارجی، یکی از الزامات توسعه علمی و فناوری در برهه کنونی است که در چشم انداز بیست ساله نظام، نگاهی ویژه به آن صورت گرفته و دستیابی به جایگاه نخست فناوری منطقه بر همین مبنا هدف گذاری شده است.

اهداف اصلی مورد نظر در برگزاری نشستها عبارتست از: «ایجاد فضائی برای تعامل صحیح و بی واسطه میان صاحبان و متقاضیان فناوریها تا در قالب جلسات تخصصی، زمینه مناسب برای آشنائی با نیازهای فناوری از یک سو و انتظارات متقاضیان از عرضه کنندگان فناوریها از سوی دیگر با صراحت بیان گردد.»

 

 

نشانی: اراک- میدان امام خمینی (ره) شهرک صنعتی شماره ۱ مرکز خدمات فناوری و کسب و کار اراک طبقه دوم واحد ۲۰۳

تلفن:۳۴۱۳۴۰۰۶-۰۸۶    نمابر:۳۴۱۳۴۰۰۷ -۰۸۶

وب سایت: http://Arak.techmart.ir